Adwokat w branży kulinarnej – do czego może się przydać?

Czy dieta wegańska może być zdrowia i smaczna?
30 września 2021
Smak Sukcesu: Innowacje w Cateringu
23 listopada 2023

Adwokat w branży kulinarnej – do czego może się przydać?

Pomoc prawna w gastronomii jest usługą, po którą sięga duża część nie tylko obecnych, ale również przyszłych restauratorów. Wiele osób zastanawia się, czy warto nawiązać stałą współpracę z prawnikiem, czy może korzystać z jego usług jedynie w sposób doraźny? Do czego jednak w ogóle może przydać się adwokat w branży kulinarnej?

Dlaczego w branży kulinarnej potrzebna jest obsługa prawna?

Prowadzenie działalności gospodarczej nierozerwalnie wiąże się ze sporą ilością ważnych dokumentów oraz umów. Nie każdy restaurator jest w stanie poradzić sobie z nimi samodzielnie, toteż niezwykle wygodnym rozwiązaniem jest w takim wypadku skorzystanie z usług kancelarii prawnej, która przejmie część obowiązków, odciążając tym samym samego właściciela. Co więcej, działalność gospodarcza związana z prowadzeniem lokalu, bywa czasem nieprzewidywalna. Warto więc w razie wystąpienia problemów, skorzystać z usług doświadczonego prawnika, który pozwoli nie tylko dobrze zidentyfikować zaistniałe problemy, ale również znaleźć odpowiednie rozwiązanie. Niezbędne jest więc, aby prawnik nie tylko znał się na swojej branży, ale również był zaznajomiony z tajnikami panującymi w gastronomii.

Na jaką pomoc prawną można liczyć?

Czym dokładnie zajmuje się prawnik w branży gastronomicznej? Przede wszystkim kreowaniem rozwiązań na miarę potrzeb oraz oczekiwań danego klienta. Zakres usług jest naprawdę szeroki i obejmuje między innymi pomoc prawną w tworzeniu i negocjowaniu umów najmu, a także zabezpieczaniu ich, tworzeniu oraz zawieraniu umów franczyzowych lub wszelkich innych, które niezbędne są do prowadzenia działalności restauracyjnej. Co więcej, pomoc prawnika może być również potrzebna w uzyskaniu zgód niezbędnych do prowadzenia działalności – również w zakresie, który dotyczy sprzedaży alkoholu.

Do prawników często zgłaszają się także klienci, którzy potrzebują pomocy w tworzeniu menu – zwłaszcza pod kątem prawa żywieniowego oraz praw konsumenta. Co więcej, adwokat może również reprezentować klienta przed sądem oraz organami administracji publicznej.

Stała współpraca czy doraźna pomoc – co wybrać?

Wiele osób zastanawia się, czy lepiej skorzystać z doraźnej pomocy, czy może na stałe podjąć się współpracy z prawnikiem. Wszystko jednak zależy od wielkości restauracji – jeśli właściciel nie zajmuje się organizacją znacznej ilości przyjęć lub imprez okolicznościowych, a także nie zatrudnia zbyt wielu pracowników oraz, co więcej, nie jest franczyzodawcą – lepiej rozważyć pomoc doraźną i korzystać z usług prawnika wtedy, kiedy napotka się jakiś problem prawny. Tym, którzy na co dzień zajmują się prowadzeniem dużej restauracji i potrzebują profesjonalnej pomocy znacznie częściej, zaleca się rozważanie stałej współpracy.

Niezwykle duże znaczenie ma to, jak bardzo doświadczony jest adwokat. Wrocław oferuje ogromne możliwości, jeśli chodzi o wybór odpowiedniego prawnika. Warto kierować się opiniami zadowolonych klientów i wybrać kogoś, kto doskonale zna się na aspektach prawnych w branży kulinarnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *