Dieta roślinna z roku na roku zyskuje na popularności. Coraz więcej osób, w różnym wieku, decyduje się na zmianę nawyków żywieniowych. Powody są różne. Poczynając od kwestii etycznych, związanych z warunkami bytowymi zwierząt hodowlanych, przez kwestie związane ze zdrowiem, po aktualną modę kończąc. Czy dania wegańskie mogą być jednak smaczne?
Weganizm – opozycja dla tradycji
Weganizm jest zupełnym przeciwieństwem dla diety tradycyjnej. Na przestrzeni lat można było przywyknąć do rosnącej popularności wegetarianizmu, ale dieta w pełni roślinna jest nadal czymś dość rzadko spotykanym. Weganie, oprócz wyłączenia ze swojej diety mięsa, decydują się również na wykluczenie wszelkich produktów pochodzenia odzwierzęcego, czyli np. jajek czy mleka. To z kolei sprawia, że wybór składników dań staje się być bardziej ograniczonym. Powstaje zatem fundamentalne pytanie o smak poszczególnych potraw. Czy te mogą smakować?
Wszystko jest kwestią indywidualną, dania wegańskie również. Warto jednak na starcie nie nastawiać się negatywnie do nowości. Dania wegańskie często są bowiem bardzo smaczne. Mimo wykluczenia tradycyjnych składników, na rynku istnieje wiele zamienników, które zdecydowanie są godne polecenia. Należy zaznaczyć, że dobra kuchnia wegańska to masa różnych przypraw. To dzięki nim wydobywa się naprawdę niezwykły smak potraw. Dodatkowo stale rosnąca popularność wegańskich rozwiązań pozwala twierdzić, że dieta składająca się ze składników pochodzenia roślinnego jest nie tylko smaczna, ale i bardzo odżywcza.
Weganizm a odpowiedni bilans diety
Odpowiednio zbilansowana dieta wegańska jest bezpieczna i dostarczająca wszelkich niezbędnych składników odżywczych. Niejednokrotnie w Internecie można znaleźć informacje o niedoborach np. witaminy B12 wśród wegan. Ta nie występuje w składnikach roślinnych, dlatego istnieje przekonanie, że osoby będące na tej diecie, zmuszone są do jej suplementacji. Warto jednak zaznaczyć, że nie jest to regułą. Jest to kwestia mocno zindywidualizowana i nie podlega generalizacji. Niedobory B12 mogą występować tak samo u osób, które żywią się w sposób tradycyjny.
Często podważa się również, że daniami wegańskimi można się najeść. Przez lata powstawał pogląd, który utwierdzał w przekonaniu kolejne osoby, że tylko mięso może dostarczyć odpowiedniej energii. Okazuje się, że dania kuchni roślinnej mogą z powodzeniem dostarczyć odpowiedniej kaloryczności. Nierzadko osoby, które przechodzą na weganizm, odnotowują u siebie spadek wagi ciała przy jednoczesnym zachowaniu takiej samej (lub czasem – jeszcze większej) energii do działania. Właśnie dlatego dieta roślinna jest tak często wybierana przez osoby chcące pozbyć się zbędnych kilogramów.
Czy weganizm to tylko zdrowa kuchnia?
Co do zasady dania wegańskie dostarczają więcej odżywczych składników, niż kuchnia tradycyjna. Dzieje się tak, dlatego że organizm otrzymuje więcej witamin ukrytych w warzywach, aniżeli tych zawartych w nabiale czy mięsie. Trzeba jednocześnie podkreślić, że weganizm nie jest jednoznaczny wyłącznie ze zdrową żywnością. Dania roślinne mogą zawierać w sobie zarówno za dużo kalorii (np. przy zastosowaniu zbyt dużej ilości kalorycznej oliwy z oliwek), jak i innych niezdrowych składników (również tych zawartych w gotowych daniach wegańskich).
Zmiana diety na wegańską, wcale nie jest trudną. Początkowo wydaje się, że jest zupełnie inaczej. Szybko jednak można przekonać się, że tak naprawdę to nic trudnego. Wystarczy uważne czytanie etykiet, kreatywność w kuchni i otwartość na nowe smaki. A tych z pewnością pojawi się cała masa. Weganizm jest bardzo ciekawą alternatywą dla tradycyjnej kuchni. Rosnąca popularność tej diety zdaje się to tylko potwierdzać. Wszystkich nieprzekonanych, bądź sceptycznie nastawionych, pozytywnie może nastawić informacja, że dieta wegańska to nie tylko tofu czy tempeh. To bogata paleta nowych smaków, które z pewnością dostarczą nie tylko świeże, zdrowe warzywa, ale również przyprawy, które będą aromatycznym podkreśleniem kuchennych nowości.