Odwieczna wojna – ryż czy ziemniaki

Faszerowana rolada
Przepis na domowy obiad – rosół i faszerowana rolada
12 lipca 2019
Najważniejsze zasady zdrowego odżywiania
1 września 2021

Odwieczna wojna – ryż czy ziemniaki

ryż

Dla wielu osób codzienny obiad składa się z mięsa, surówki i ostatniego składnika, nad którym zawsze trzeba się zastanowić. Najczęściej wybór jest między ziemniakami a ryżem, ponieważ to najbardziej dostępne produkty. Oba mają również swoich zwolenników i przeciwników, co wynika z różnych szkół przygotowywania posiłków, a także różnic w składzie. Zarówno kucharze, jak i dietetycy posiadają swoich faworytów w tej wyrównanej walce. Jak zatem przedstawiają się podobieństwa i różnice między nimi?

Co łączy, a co dzieli?

Pierwszym podobieństwem jest dostępność i cena. Oba produkty można kupić w każdym sklepie spożywczym. Ich wartość na polskim rynku również nie przedstawia dużych różnic. Oczywiście ryż zazwyczaj kosztuje kilkadziesiąt groszy więcej ze względu na to, że w naszym kraju się go nie uprawia, w przeciwieństwie do ziemniaków. Oferty pracy przy ich zbiorach są bardzo popularne w internecie, w okresie letnim. Kolejnym podobieństwem jest sposób wykorzystywania obu produktów. Mogą być podawane od razu po ugotowaniu, lub wkomponowane w inne składniki dania. Łączy je również spora liczba witamin, jaka jest zawarta w ich składzie.

Ziemniaki

Ziemniaki

Różnice między nimi opierały się będą głównie na tym, co (i ile) zawarte jest w obu z nich. Przede wszystkim należy przyjrzeć się wartości energetycznej. Ryż posiada jej prawie 5 razy więcej. Kolejnym elementem godnym uwagi jest ilość węglowodanów. W 100 gramach ziemniaków znajduje się ich około 17,47% natomiast w ryżu jest to odpowiednio 79,95%. Różnica jest więc kolosalna. Jeśli chodzi o białko, ryż jest 3 razy lepszym jego dostarczycielem.

Więcej witamin w ryżu czy w ziemniakach?

Mówiąc o witaminach i składnikach mineralnych, nie jest to już tak łatwe porównanie. Przede wszystkim, ziemniaki bogatsze są o witaminę A i C. Oba produkty w swoim składzie posiadają również witaminy z grupy B, a także K i E. Oprócz łączących je składników, występują również spore różnice co do ich ilości. Przykładowo, w 100 gramach ryżu dostępne jest 115 mg potasu i 1 mg kwasu pantotenowego, natomiast w ziemniakach jest to odpowiednio 421 mg i 0,29mg.

Który produkt wybrać?

Odpowiedź jest banalnie prosta – oba. Wymienione różnice między ziemniakami, a ryżem pokazują, że pomimo licznych podobieństw, występuje sporo różnic w składzie. Każdy w podanych składników jest potrzebny organizmowi człowieka do prawidłowego funkcjonowania. Warto również zwrócić uwagę na nieprawdziwość bardzo popularnego mitu, mówiącego o tym, że ziemniaki nie są dobre dla osób, które się odchudzają. Jak widać z porównania, posiadają one mniej, zarówno wartości energetycznej, jak i węglowodanów, odpowiedzialnych za przybieranie na masie. Należy więc pamiętać o zachowaniu różnorodności diety i nieograniczaniu się do tylko jednego z tych dwóch produktów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *