Wartości odżywcze buraka czerwonego

Catering- Dlaczego warto z niego korzystać?
1 kwietnia 2019
Faszerowana rolada
Przepis na domowy obiad – rosół i faszerowana rolada
12 lipca 2019

Wartości odżywcze buraka czerwonego

Wartości odżywcze buraka czerwonego

Buraki to warzywa cenione – ze względu na swoje liczne prozdrowotne właściwości – już od czasów starożytności. Co się w nich dokładnie znajduje? Jakie wartości odżywcze mają te warzywa? W jakich sytuacjach mogą być niezwykle pomocne? Odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdziecie w poniższym artykule.

Buraki – co się w nich znajduje?

Na początek warto podkreślić, że buraki mają kilka odmian. Wyróżniamy bowiem warzywa cukrowe, pastewne lub ćwikłowe. Czym charakteryzuje się odmiana nierzadko obecna na naszych talerzach? Eksperci zwracają uwagę na liczne właściwości odżywcze. Opisywane dzisiaj warzywa są na pewno stosunkowo niskokaloryczne. Zawierają bowiem około 40 kcal w 100 g produktu. Mogą być zatem często spożywane bez obaw o skutki uboczne – w postaci nadprogramowych kilogramów. Co znajduje się w ich składzie? Nie brakuje białka, tłuszczu oraz węglowodanów. Buraki zawierają też cenny błonnik. Od dawna przyjęło się mówić, że te warzywa są zdrowe. Trudno jednak o inną opinię, skoro buraki zawierają między innymi witaminę A, B6, C, E i K. Są obecne również takie składniki, jak choćby tiamina, ryboflawina, niacyna, kwas foliowy itd. Buraki to także bogactwo przeróżnych minerałów. W tym gronie znajdują się bowiem między innymi wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód oraz cynk.

Jak buraki działają na układ krwionośny i immunologiczny?

Buraki cechują się wieloma właściwościami działającymi pozytywnie na organizm człowieka. Między innymi to rewelacyjny środek krwiotwórczy, który redukuje ryzyko wystąpienia anemii (albo pomaga w mig odzyskać siły przy tej dolegliwości). Jedzenie buraków wpływa na lepsze przyswajanie tlenu przez komórki. Badania dowodzą nawet, że te warzywa wspomagają leczenie białaczki. Dzięki takim produktom poprawia się jednak działanie nie tylko układu krwionośnego. Regularne spożywanie buraków pozytywnie wpływa również na naszą odporność. Rzadziej chorujemy i szybciej pozbywamy się rozmaitych dolegliwości (szczególnie tych wirusowych). Poprawia się bowiem praca całego układu immunologicznego. Może nie każdy wie, ale te produkty mają również działanie wykrztuśne. Są zatem nieodzowne przy kaszlu, aby pozbyć się zalegającej wydzieliny i szybko wrócić do dobrej formy.

Za co odpowiada kwas foliowy?

Kobiety w ciąży są szczególnie narażone na niedobór kwasu foliowego oraz anemię… Nic więc dziwnego, że lekarze rekomendują paniom spożywanie rozmaitych potraw właśnie na bazie buraków. Te warzywa dodają energii oraz poprawiają samopoczucie. Buraki mają bardzo dużo kwasu foliowego. W 100 g surowych produktów tego typu jest bowiem około 110 µg tego składnika. Dlaczego jest to istotne? Pamiętajcie, że kwas foliowy między innymi warunkuje prawidłowy rozwój płodu. Pomaga również usuwać homocysteinę z krwiobiegu – zbyt wysoki poziom tego elementu mógłby natomiast doprowadzić do problemów z sercem…

Co jeszcze warto wiedzieć o burakach?

Dlaczego jeszcze w Waszym menu nie powinno zabraknąć tych czerwonych warzyw? Wpływają one bowiem na dobry poziom cholesterolu. Są też wskazane w przypadku osób z nadciśnieniem. Ciekawostką jest fakt, że buraki są uważane jako warzywa efektywnie zwalczające rozmaite nowotwory (ze względu na obecność betaniny, która chroni przed szkodliwym działaniem wolnych rodników). Warto dodać, że te produkty mają również działanie zasadotwórcze i przywracają odpowiednią równowagę w naszym żołądku. Buraki pomagają także kobietom w okresie przekwitania. Są też ochoczo stosowane w celu złagodzenia… skutków nadużycia alkoholu. Jak zatem widać, naprawdę warto jeść takie warzywa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *